BMW Apple Car Play sorunuyla karşı karşıya

BMW bazı araçları geçici olarak Android Auto veya Apple CarPlay desteği olmadan gönderiyor.

Şirketin Automotive News Europe’a yaptığı açıklamaya göre BMW, tedarikçilerini değiştirecek Android Auto veya CarPlay’i tam olarak desteklemeyen bir çip kullanmaya başladı. Şirket açıklamasında, Android Auto veya Apple CarPlay desteği olmadan gönderilen araçların “en geç Haziran ayı sonuna kadar” gelmesi beklenen bir yazılım güncellemesi alacağını duyurdu.

Bir haber sitesinin belirttiğine göre, kullanıcılar yakın zamanda satın aldıkları araçların bu durumda olup olmadığını öğrenebilmek için aracın üretim kodunda “6P1” olup olmadığını kontrol edebilir. Söz konusu araçların tamamının 2022’nin ilk dört ayında üretildiği ve nihai varış noktalarının ABD, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere’de olduğu belirtiliyor.

Bu, BMW’nin nakliye gecikmelerini önlemek için hayati olmayan bazı özellikleri eksik olan otomobilleri teslim ettiği ilk sefer değil. Geçen sonbaharda şirket, küresel çip kıtlığı nedeniyle bazı araçlarda dokunmatik ekran özelliklerini çıkarmıştı. Bununla birlikte BMW bu yolu seçen tek otomobil üreticisi değil. Geçen sonbaharda, BMW dokunmatik ekran sorunuyla uğraşırken Tesla, bazı arabaları USB bağlantı noktaları olmadan göndermeye karar vermişti. Bu yılın başlarında ise Ford, arka klima kontrolleri olmayan bazı Explorer SUV’leri piyasaya sürmüştü.

Bu açıdan bakıldığında BMW’nin eksik Android Auto ve CarPlay destekli araçları kulağa o kadar da kötü gelmiyor. Zira Automotive News Europe’un da belirttiği gibi, Mercedes-Benz benzer bir ikilemle karşı karşıya kaldığında, bazı araçlara gerekli çipleri dahil etmemeyi seçmişti ve bu noktada müşteriler bu çipleri araçlarına daha sonra taktırmak için bir geri göndermek zorunda kalıyorlardı.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ

  0(543)744-6782